Automatyczne gramofony

Gramofony stają się ponownie popularne. Przez kilkanaście lat całkowitą dominację miały czy to płyty Cd czy też pliki muzyczne takie jak mp3 czy też flac, ale teraz do łask wracają zasłużone płyty winylowe i niezbędne do ich odtwarzania gramofony. Szczególnie wrażenia robią przede wszystkim gramofony automatyczne, które często porównywane są wręcz do samowystarczalnych robotów. Z reguły gramofony dzieli się na trzy podstawowe rodzaje. Najbardziej klasyczne, to gramofony manualne. Tutaj, aby prawidłowo odtwarzać płytę, niezbędne jest pełne zaangażowanie słuchacza.

To użytkownik wybiera miejsca, od którego zacznie się odtwarzanie winyla, a przerywa jego granie, poprzez zdjęcie „ramienia”. Szczególnie ceniony przez miłośników klasyki. Wyróżniamy także gramofony półautomatyczne. Przypominają w pracy te manualne, z tym że wyposażone są w specjalny mechanizm. Pozwala on automatycznie wyłączyć silnik i podnieść ramię maszyny po zakończeniu płyty, a potem ponowne jej odtworzenie. Często możemy wykonać funkcję auto-return po kliknięciu jednego przycisku.

Najnowocześniejsze są gramofony automatyczne, które także mają wbudowaną funkcję auto-return. Mało tego, potrafią także automatycznie zacząć odtwarzanie płyty. Na tle wcześniej wymienionych rodzajów wyróżniają się także tym, że mają także przycisk startu i stopu. Po kliknięciu startu winyl odtwarzany jest od początku płyty. Podobnie jak w wieżach, czy odtwarzaczach komputerowych, możemy ustawić opcję auto-repeat, która automatycznie ponownie uruchomi płytę od początku, tuż po przesłuchaniu jej do końca. Dzięki tego typu funkcjom i ułatwieniom, gramofony automatyczne stosowane są głównie przez młodszych miłośników winyli, którzy do tej pory korzystali ze znacznie łatwiejszych w obsłudze sprzętów audio.

.

wolniartysci.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.